Pierwszy salon upcykling – Sztuka nowoczesna

W czasach rozbuchanej komercji i potrzeby posiadania, a przy tym mód i kierunków rozwoju zmieniających się, jak w kalejdoskopie, żyjemy prawie na wielkim wysypisku śmieci. Produkty, z których korzystamy, mają coraz krótsze żywoty, są tak łatwo i bezrefleksyjnie zastępowane nowymi.
Chcemy tę refleksję nad przedmiotami, z których korzystamy, przywrócić, a może tylko zrobić bardziej znaną. Bo kiedy się uważnie rozejrzeć, daje się zauważyć, że coraz więcej “nowych wcieleń” rzeczy wokół nas. I że od jakiegoś czasu kiełkuje nowa ekologiczna świadomość. To troska o środowisko, w którym egzystujemy, to antykonsumpcyjny styl życia, to następnie tęsknota za oryginalnością i niebanalnością. A przecież każda rzecz przerobiona w świetle upcyklingu jest taka właśnie – unikatowa i niepowtarzalna, a przy tym bardzo “eko”,  bardzo “designerska” i na pewno bardziej cenna, niż oryginał.
Nie interesuje nas to, żeby upcykling podziwiać tylko na wystawach sztuki, choć jest bez wątpienia domeną artystów i ciekawym trendem w sztuce współczesnej. Chodzi nam o to, żeby zainspirować do życia zgodnie z tą ideą na co dzień. najpierw szukamy na internetowych aukcjach czy w galeriach rzeczy, którym ktoś z polotem nadał nowe życie, a drugiego sami możemy być twórcami, poczuć upycklingowego bakcyla, a przy tym pomóc zaśmieconej planecie trochę odetchnąć.
I przede wszystkim uwierzyć, że rzeczy mają duszę. To jest sztuka w Katowicach
Przez dwa tygodnie maja w Katowicach będzie można zobaczyć twórczość, której nieobca jest troska o środowisko naturalne i dla której materiałem może być wszystko. Wystarczy tylko poszukać kreatywnych sposobów na wykorzystanie odpadów – do czego przede wszystkim chcemy zachęcić zarówno artystów, jak i odbiorców.
 Od 7-20 maja w Rondzie Sztuki będzie miała miejsce wystawa, na której zaprezentujemy prace artystów tworzących zgodnie z ideą upcyklingu. Będzie to główne wydarzenie 1 Salonu ART.UPCYKLING.PL, ale nie jedyne.
Kinomanów zapraszamy na projekcje filmów o tematyce ekologicznej.
Wszyscy zainteresowani będą mieć szansę na udział w bezpłatnych warsztatach, podczas których twórcy podzielą się swoimi doświadczeniami i pokażą, w jaki sposób nadawać rzeczom drugie życie. 
Mamy nadzieję, że Salon ART.UPCYKLING.PL znajdzie swoje stałe miejsce
w festiwalowej przestrzeni naszego regionu.
Więcej informacji znajduje się na stronie art.upcykling.pl.

Tags: , , , , ,

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.