Teatr we Wrocławiu

Spektakl jest zazwyczaj oparty o tekst dramatu lub scenariusz, który stanowi punkt wyjścia do realizacji. Niekiedy spektakle powstają na zasadzie kreacji zbiorowej.Teatr odwołuje się niemal do wszystkich zmysłów człowieka. Łączy obraz (scenografia), ruch (choreografia) z dźwiękiem (oprawa muzyczna), może również odwołać się do zmysłu węchu lub dotyku.

Oceną twórczości teatralnej zajmuje się krytyka teatralna. Osoby zajmujące się nią tworzą często recenzje, ale także szkice, reportaże bądź felietony.Recenzja spektaklu teatralnego może mieć funkcję propagandową bądź informacyjną. Powinna zawierać rzeczowe sprawozdanie i krytyczną (fachową i rzetelną) ocenę spektaklu.

Podstawowym tworzywem teatru jest aktor, który buduje dla widza umowną rzeczywistość teatralną. Spektakl bez aktora nie jest możliwy,po prostu nie istnieje. Aktor buduje swoja kreację sceniczną za pomocą ruchu scenicznego (niekiedy jest to szczegółowo opracowana choreografia), gestu i mimiki. Teatr to ukierunkowane działania aktorów na użytek publiczności, która jest drugim niezbędnym elementem każdego spektaklu. Pełnowartościowy spektakl teatralny to taki, w którym następuje swego rodzaju porozumienie pomiędzy sceną a widownią.

Dzisiaj teatr jest praktycznie zapomnianą formą rozrywki, przynajmniej pośród dzisiejszej młodzieży która o wiele bardziej preferuje kino. Nie zapominajmy jednak że teatr odgrywa dużą rolę kulturową ponieważ bardzo wiele sztuk teatralnych zostało zrobionych na podstawie książek które od lat, aż do dzisiaj pozostają szkolnymi lekturami. W skrócie mówiąc teatr ma za zadanie ukulturalniać oraz pobudzać wyobraźnie człowieka.

Spektakl obejmuje swoim zasięgiem określony czas i przestrzeń. Czas scenowy jest wymierny, konkretny, różny w różnych warunkach historycznych i kulturowych (obecnie spektakl trwa przeciętnie 2-3 godz.) przestrzeń sceniczna zazwyczaj jest odgrodzona od widowni tzw. “czwartą ścianą”, niekiedy jednak działania teatralne wchodzą w przestrzeń widowni lub całkowicie zacierają podział na widownię i scenę. Koordynatorem wszystkich działań scenicznych i innych elementów przedstawienia jest reżyser.

Tags:

Comments are closed.