Zabezpiecz swój komputer!

Współcześnie programy antywirusowe jako jedyna linia obrony nie wystarczają. Dziś poza skanerem, monitorem i modułem, pakiet antywirusowy zawiera często również zaporę sieciową, moduły kontroli przesyłek poczty elektronicznej i plików ściąganych z sieci, moduł wykrywania i zapobiegania włamaniom, skaner pamięci i strażnika MBR. Wszystkie te moduły posiadają programy typu internet security jak np.F-secure PSB lub F-Secure Internet Security 2013.

Monitor to program antywirusowy który pozwala na wykrywanie wszystkich wykonywanych za pomocą tych funkcji odwołań do dysków. To, czy monitor będzie działał dobrze zależy często od momentu, w którym przejął on kontrolę nad systemem. Na przykład przed działaniem wirusa, czy już po oraz od tego, jak głęboko wnika on w system operacyjny. Taki system antywirusowy jest zawarty w F-secure PSB oraz F-secure Internet Security 2013.

Jak widać autorzy programów antywirusowych muszą używać z metod nieróżnych do tych, które stosują twórcy wirusów. Dużą wadą programów monitorujących jest to, że przyczyniają one często fałszywe alarmy. Niekiedy zdarza się tak, że użytkownik po kolejnym potwierdzeniu jakiejś zwykłej operacji dyskowej staje się mniej ostrożny i nawet usuwa program antywirusowy z pamięci. Jednakże aby zakupić dobry antywirus trzeba udać się to tematycznego sklepu z programami F-secure czy F-Secure Business Suite.

Programy antywirusowe F-secure często są wyposażone w dwa niezależnie pracujące moduły. Jednakże różni producenci stosują różne nazewnictwo. Skaner bada pliki na żądanie lub co jakiś czas. Często służy do przeszukiwania zawartości dysku komputera. Jednakże monitor bada pliki ciągle w sposób samorzutny oraz służy do sprawdzania bieżących operacji komputera. Ostatnio sławą cieszy się biurowy F-Secure Protection Service for Business.

Szczepionki są przeznaczone przeciw typowym wirusom. Na podstawie zawierającego czy odnalezionego egzemplarza wirusa można go zidentyfikować i odkryć następne kopie wirusa w systemie. Dokładna analiza kodu wirusa pozwala niekiedy odnaleźć w nim oryginalne wartości pewnych parametrów, które mogą przysłużyć do wyleczenia plików. Takie szczepionki mają programy F-secure oraz F-Secure Business Suite.

Tags:

Comments are closed.