Cegły francuskie Terca

Nosząc się z zamiarem budowy własnego domu warto dobrze zastanowić się nad wyborem materiałów budowlanych. Nasz rynek budowlany oferuje wyjątkowo szeroka gamę materiałów, a wśród nich na szczególną uwagę zasługują sprawdzone, używane od wieków materiały ceramiczne a w szczególności cegły elewacyjnei cegły do wnętrz. Dokonując takiego wyboru zapewnimy sobie na długie lata komfort mieszkania w solidnym i ekologicznym domu.

Elewacje budynków wykonywane są z różnych materiałów. Głównie stosowane są: tynk cementowo-wapienny, boazeria drewniana i właśnie ceramika – cegła elewacyjna. Tradycyjnym rozwiązaniem jest stosowanie na elewacje cegieł klinkierowych ze względu na ich wyjątkową wytzymałość. Istnieje wiele innych poza klinkierem odmian cegieł elewacyjnych w tym poszukiwane ostatnio cegły ręcznie formowane w bogatych barwach kolorystycznych oraz zróżnicowanych począwszy od gładkich poprzez faktury ryflowane do powierzchni spękanych i pomarszczonych imitujących starą cegłę rozbiórkową.

Wykonanie elewacji z cegły powinno spełniać warunki bezpieczeństwa pod kątem odpowiedniego oparcia na ławie fundamentowej oraz zakotwienia do ściany budynku. Dlatego elewacje z ceły muszą być zaprojektowane a następnie ich montaż prowadzony pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane.Poza tym powinny być zachowane inne zasady montażu jak: dobór właściwej zaprawy, ochrona przed zawilgoceniem w pierwszych dniach po wykonaniu itp.

Cegła na elewacje budynków coraz częściej używana jest przez architektów z uwagi nie tylko na jej trwałość ale również ze względu na jej wartości estetyczne. Solidnym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły na całym domu ale niekiedy ze wzgledów ekonomicznych cegła elewacyjna znajduje zastosowanie tylko na części domu od strony wejścia głównego. Cegła ma równięz zastosowanie na ogrodzenia i słupki bram wjazdowych. Na podjazdy, tarasy, ciągi piesze stosuje się cegłę brukową o bardzo wysokiej wytrzymałości i ścieralności.

Stosowanie cegły we wnętrzach budynków czasami jest utrudnione z uwagi na ich ciężar. Z tej przyczyny cegła cięta jest na płytki i klejona na ściany. Cegły ręcznie formowane i cegły ozdobne występują w bogatej palecie kolorystycznej i są w elementem nadającym w pomieszczeniach mieszkalnych specyficzny, miły klimat tak charakterystyczny dla wyrobów z ceramiki

Tags:

Comments are closed.