Cegły francuskie Terca

Planując budowę domu chcielibyśmy zapewnić sobie na długie lata komfort i spokój. Dlatego wybór odpowiednich materiałów budowlanych jest wyjątkowo istotny. Ceramika ścienna – cegłyna elewacje i cegła do wnętrz to tradycyjne, od wieków stosowane rozwiązanie zapewniające trwałość i estetykę domu. Jest to sposób na trwały i ekologiczny dom na całe życie.

Elewacje budynków wykonywane są z wielu materiałów. Głównie stosowane są: tynk cementowo-wapienny, boazeria drewniana i właśnie ceramika – cegła elewacyjna. Tradycyjnym rozwiązaniem jest stosowanie na elewacje cegieł klinkierowych ze względu na ich wyjątkową wytzymałość. Jest wiele innych poza klinkierem gatunków cegieł elewacyjnych w tym poszukiwane ostatnio cegły ręcznie formowane w bogatych barwach kolorystycznych oraz przeróżnych zaczynając od gładkich poprzez faktury ryflowane do powierzchni spękanych i pomarszczonych imitujących starą cegłę rozbiórkową.

Używanie cegły we wnętrzach budynków czasami jest utrudnione z uwagi na ich ciężar. Z tego względu cegła cięta jest na płytki i klejona na ściany. Cegły ręcznie formowane i cegły ozdobne występują w bogatej palecie kolorystycznej i są w elementem nadającym w pomieszczeniach mieszkalnych specyficzny, miły klimat tak charakterystyczny dla wyrobów z ceramiki

Montaż elewacji z cegły powinno spełniać warunki bezpieczeństwa pod kątem właściwego oparcia na ławie fundamentowej oraz zakotwienia do ściany budynku. Dlatego elewacje z ceły muszą być zaprojektowane a następnie ich wykonanie prowadzony pod nadzorem osoby posiadającej uprawnienia budowlane.Poza tym powinny być zachowane inne zasady wykonania jak: dobór właściwej zaprawy, ochrona przed zawilgoceniem w pierwszych dniach po wykonaniu itp.

Cegła na elewacje budynków coraz częściej stosowana jest przez architektów z uwagi nie tylko na jej trwałość ale również ze względu na jej walory estetyczne. Solidnym rozwiązaniem jest zastosowanie cegły na całym budynku ale czasami ze wzgledów ekonomicznych cegła elewacyjna znajduje zastosowanie tylko na części domu od strony wejścia głównego. Cegła ma równięz zastosowanie na ogrodzenia i słupki bram wjazdowych. Na podjazdy, tarasy, ciągi piesze stosuje się cegłę brukową o bardzo wysokiej wytrzymałości i ścieralności.

Tags:

Comments are closed.