Witraż jako część

Witraż jest jednym z najbardziej leciwych elementów wykorzystywanych do ozdabiania przestrzeni architektonicznej, jednak przez kilkaset lat wykorzystywano go wyłącznie w świątyniach. Dopiero w okresie secesji witraż na dobre wyszedł z świątynnych murów. Od tej pory sztuka witrażu bardzo się rozwinęła i jest stosowana coraz śmielej we współczesnych wnętrzach.

Zdecydowana większość wytwarzanych w dzisiejszych czasach witraży, jest wykorzystana na potrzeby nie związane z religią i w niczym nie przypomina tradycyjnych witraży sakralnych. Także witraże sakralne częstokroć zmieniają swoje oblicze, coraz częściej sięgając po wzornictwo bardziej abstrakcyjne, zamiast typowych, klasycznych studium postaci. Takie nowoczesne zastosowanie mają witraże ostatnio coraz częściej.

Możliwości w których można wykorzystać witraże są niczym nieograniczone. Nawet w obszarach nieoświetlonych światłem dziennym można je doskonale zaprezentować używając oświetlenie sztuczne. witraż może również być użyte jako autonomiczne źródło światła, w postaci lampy witrażowej. Już w XIX wieku pojawiły się witrażowe abażury do lamp biurkowych czy wiszących, zwanych od nazwiska twórcy „lampami Tiffaniego”.

Do wyeksponowania witraży, świetnie nadają się duże hole sklepów, banki i tym podobnych obiektów. witraże nadają im niezwykły charakter, sprawiając wrażenie, że znaleźliśmy się w miejscu szczególnym i magicznym. Nie trudno, więc zaobserwować, że taki wystrój może być nieocenionym fragmentem strategii marketingowej firmy.

Warto dodatkowo nadmienić o tym, że witraż nie posiada należytych właściwości termoizolacyjnych, dlatego częstokroć umieszcza się go w pakiecie szyb zespolonych. Dodatkową techniką jest ponadto zamontowanie witraża po wewnętrznej stronie pakietu szyb. Zaletą montażu witraża między szybami pakietu jest, całkowite zabezpieczenie go przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Tags:

Comments are closed.