toczenie

Obróbka skrawaniem metalu to inaczej toczenie, a dokładniej nóż tokarski jest zamocowany w specjalnym imadle a przedmiot we wrzecionie. Wrzeciono w naszej tokarce wykonuje ruch obrotowy z pożądaną przez nas prędkością a nóż porusza się ruchem posuwistym. Końcówki noży tokarskich są utwardzane więc do prawidłowego procesu obróbki używamy chłodziwa, chłodziwo ma za zadanie zmniejszyć temperaturą podczas toczenia i nie dopuścić do przegrzania naszego narzędzia.

Wykonując usługę jaką jest obróbka skrawaniem musimy się liczyć z występowaniem odpadów. Odpadami są wióry które powstają podczas toczenie, mają one dość sporą wartość, więc jeśli w naszej firmie jest dużo odpadów możemy możemy je magazynować w specjalnych kontenerach dostarczanych przez dużego odbiorcę, ominiemy wtedy pośredników przez to otrzymamy atrakcyjniejszą cenę za nasze odpady.

Toczenie jest obróbką mechaniczną np. metalu, ma za zadanie zdjęcie warstwy wierzchniej materiału, podczas tego procesu występuje zwiększenie temperatury w zależności od twardości materiału i od jego późniejszego przeznaczenia należy stosować chłodziwo, chłodziwo ma za zadanie zmniejszenie temperatury podczas toczenia.

Toczenie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem, toczyć można metal, drewno czy tworzywo sztuczne. Metodę tą stosujemy do obrabiania powierzchni na zewnątrz detalu i wewnątrz. Tocząc metal można nadać gładką powierzchnię lub zrobić spiralę tak zwany gwint. Podczas tej obróbki powstają odpady które są nazwane wiórami musimy je poddawać recyklingowi. Wiór po obróbce cieplnej znów mogą trafić do nas.

Obróbka skrawaniem na dawniejszych urządzeniach tokarskich nie była tak skomputeryzowana. Obecnie tokarki CNC są wyposażone w komputery, które po odpowiedni zaprogramowaniu przez operatora bez trudu wykonają kilkaset jednakowych przedmiotów w ciągu jednego dnia. Pracownik ogranicza się bowiem do tego by podczas wykonywanej pracy obrabiarka miała pod dostatkiem materiału i żeby w porę zamieniać pojemnik na gotowe elementy.

Tags:

Comments are closed.