Wybór kieliszka do wina

Do młodych win czerwonych dobieramy kieliszki o pojemności 350 – 500 ml, o owalnym kształcie, zwężające się u góry.
Duże kieliszki 550-700ml o balonowym kształcie są idealne do win starzonych. Do szlachetnych win najlepiej użyć bardzo dużych kieliszków o pojemności do 1050 ml. Do białych i różowych win wytrawnych i półwytrawnych najlepsze będą niezbyt duże kieliszki o pojemności 300 – 400 ml lekko zwężające się ku górze. Do szampana i win musujących najodpowiedniejsze są wąskie kieliszki typu flute lub tulip. Porto i sherry należy podawać w małych, zwężających się ku górze kieliszkach.

Dobre wino potrzebuje najlepszych kieliszków. Chwyt reklamowy? Otóż nie. Różne smaki odczuwamy na różnych miejscach języka. Kształt kieliszka determinuje nam miejsce na języku w jakie trafi pite przez nas wino. Nawet niewielkie różnice w kształcie wpływają wyraźnie na smak wina.

Trzeba pamiętać, że zazwyczaj na kieliszki źle wpływa stosowanie zmywarek do naczyń, zwłaszcza domowych. Szkło dotykając się nawzajem rysuje się i może się potłuc. Zmywarka zwykle nie wypłukuje resztek detergentów. Zalecane jest więc mycie ręcznie kieliszków, wypłukanie zimną wodą, a następnie wytarcie do sucha czystą szmatką. Po długim okresie nieużywania kieliszka, należy go przepłukać w zimnej wodzie i wytarcie do sucha przed podaniem na stół.

Niestety kieliszki kryształowe są droższe od wykonanych ze szkła sodowego. Różnica w smaku wina jednak jest znaczna. Wszyscy koneserzy wina nie wyobrażają sobie degustacji bez użycia kieliszków kryształowych. Do wyboru jest wielu producentów głównie z Europy.

Kieliszki do wina powinny być dobrane do rodzaju wina, aby właściwie ocenić jego właściwości smakowe, aromat oraz barwę. Powinny być wykonane z bezbarwnego, gładkiego oraz możliwie najcieńszego szkła. Cienkie szkło kryształowe najlepiej zdaje tu egzamin. Wino degustujemy trzymając kieliszek tylko za nóżkę, aby niepotrzebnie nie ogrzewać wina. Nóżka więc, nie powinna być zbyt krótka.

Tags:

Comments are closed.