Czym jest katalogowanie?

Katalogowanie jest ulubiona metodą wielu firm pozycjonujących i właścicieli stron, dlatego, że proces zgłaszania stron do katalogów internetowych jest jednym z najoszczędniejszych sposobów na pozyskanie linków. Nie jest też skomplikowane. Jeżeli chcemy mieć pewność skuteczności, to najlepiej jest robić to ręcznie. Trzeba się jedynie liczyć z czasochłonnością tego zajęcia.

Szybszym sposobem katalogowania są dodawarka automatyczne, Adder. Nabyć można kilka tego rodzaju automatów. Dzięki temu oszczędzamy czas i zaangażowanie. Musimy tylko sprawdzać efekty katalogowania i pilnować, by odbywało się ono bez błędów. Istnieje także katalogowanie półautomatyczne, które łączy w sobie walory linkowania ręcznego i automatycznego. Pozwala na szybkie i sprawne katalogowanie, zarazem eliminując błędy.

Kiedy już zdecydujemy się na nabycie adder’a do linkowania automatycznego, musimy się nauczyć jej działania. Jeśli to opanujemy, proces katalogowania stanie się sprawny, szybki i nie będzie zajmował większości naszego czasu. Co prawda być może jest to mniej skuteczny sposób na linkowanie, ale ma swoje niezaprzeczalne zalety.

Każdy pozycjoner zna pojecie katalogowanie. Jest to jedna z metod skutecznego pozycjonowania, inaczej zwana też linkowaniem. Dzięki katalogowaniu uzyskujemy wiele korzyści. Przede wszystkim to, co jest celem każdego pozycjonowania, czyli podniesienie pozycji strony w wyszukiwarce oraz zwiększenie ruchu na niej, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość osób zainteresowanych nasza stroną, potencjalnych klientów i w rezultacie większe zyski.

W jaki sposób wygląda takie ręczne katalogowanie? Trzeba zwiedzić każdy katalog i zgłosić stronę za pomocą odpowiedniego formularza. Musimy brać pod uwagę fakt, że istnieje ponad 3000 polskich katalogów, wiec trzeba przeznaczyć sobie na to sporo czasu. Może to także być nużące. Zwykle właściciele strony sami nie mają czasu tego robić i dlatego zlecają katalogowanie firmom pozycjonerskim, które zajmują się tym w pełnym wymiarze godzin.

Tags:

Comments are closed.