Ekran ramowy – dlaczego?

Jeśli nie jesteśmy namiętnymi fanami oglądania telewizora, który działa bez przerwy, a raczej preferujemy obejrzenie ciekawego filmu lub transmisji sportowej, możemy na serio rozważyć zakup instalacji opartej o projektor i ekran do kina domowego. W cenie telewizora z nieco wyższej półki, możesz zafundować sobie domowe kino o przekątnej 250 cm i więcej. Jeszcze się zastanawiasz? Decyzja wydaje się oczywista.

Propozycja ekranów do kina domowego jest coraz bogatsza i zróżnicowana pod względem cenowym i jakościowym. W tym artykule skupię się na ekranach które będą wyposażeniem pomieszczenia, które spełnia także inne funkcje np. jadalni czy salonu. Ekrany do kina domowego, do pomieszczeń dedykowanych wyłącznie do projekcji, to cokolwiek inny temat i nim zajmiemy się kiedy indziej.

Wybierając, jaki materiał powierzchni projekcyjnej powinien mieć nasz ekran do kina domowego, powinniśmy wziąć pod uwagę możliwość kontrolowania oświetlenia w pomieszczeniu projekcyjnym. Jeśli możemy je całkiem zaciemnić, wybierzmy powierzchnię szarą. Kolor ten uwydatnia kontrast i skuteczniej odwzorowuje kolory, charakteryzuje się jednak stosunkowo małym współczynnikiem odbicia (0,8-0,9).

W miarę przewidzianego budżetu powinniśmy zadbać o to, aby nasz ekran do kina domowego posiadał czarne obramowanie obrazu. Wykorzystując cechy oka ludzkiego, powoduje ono, że widzimy obraz jako bardziej nasycony barwami i kontrastowy. Ekran ramowy może opcjonalnie posiadać ramę wykończoną czarnym welurem, co potęguje rezultat, pochłaniając wszelkie zbyteczne, jasne refleksy.

Określając szerokość ekranu powinno się przyjąć, że nie powinna ona przekraczać 70% odległości między ekranem, a najbliższym widzem. Naturalnie jest to wartość przybliżona i może zależeć od indywidualnych upodobań. Wybierając miejsce na nasz ekran do kina domowego nie możemy zapomnieć żeby jego dolna krawędź nie znajdowała się wyżej niż 0,8 – 1 m. od podłogi.

Tags:

Comments are closed.