Wszystko o ożaglowaniu DN

Żagle do bojerów Klasy DN produkowane są tylko przez kilka żaglowni w kraju i za granicą. Są to Żagle bardzo wymagające jeśli chodzi o sposób wykonania. Specyfika tych żagli wynika z ekstremalnych ugięć masztu w płaszczyźnie poprzecznej ślizgu. Trzeba sporej wiedzy i doświadczenia aby żagiel prawidłowo współpracował z masztem.

Dużą rolę w prawidłowej pracy żagla bojerowego odgrywają listwy usztywniające. W regatowych żaglach bojerowych listwy mają konstrukcję przekładkową tzn. składają się z kilku warstw o różnej sztywności. Warstwy skrajne wykonane są z cienkiego laminatu, przenoszącego naprężenia gnące listwy. Natomiast środek wykonany jest z masy gąbkowej stanowiącej spoiwo laminatowych warstw zewnętrznych. Dzięki takiej konstrukcji, listwy mają masę o ponad połową mniejszą niż klasyczne listwy wykonane z włókien szklanych przesączonych żywicą. Dodatkowo listwy mają zmienną sztywność od jednego końca do drugiego, czyli tzw. taperowanie. Dzięki temu ukształtowanie żagla przypomina skrzydło nośne samolotu na jego górnej powierzchni. Dzięki temu bojer uzyskuje duże prędkości już na samym początku rozpędzania.

Najmłodsi bojerowcy latający w klasie Iceoptymist mają wybór spośród kilku opcji projektu żagla. Producenci żagli bojerowych proponują żagle do latania regatowego i turystycznego, różniące się nieco budową i materiałem.

Przepisy klasowe bojera DN narzucają ścisłe zasady produkcji żagla bojerowego. Określony jest w nich materiał żaglowy z uwzględnieniem jego gramatury i konstrukcji w postaci ilości nitek w wątku i osnowie. Podane są oczywiście wymiary wszystkich lików, szerokości żagla i rozmieszczenia kieszeni na listwy. W przypadku „okna” w żaglu podana jest jego sumaryczna powierzchnia.

Żagle bojerowe do żeglugi turystycznej są specjalnie zaprojektowane do tego celu. Model Cruising przeznaczony jest do każdego rodzaju masztu i ułatwia wprowadzanie w ślizg bojera nawet o dużych oporach tarcia. Żagiel po wyjęciu listew można składać w tzw. kostkę przez co jest łatwy w transporcie w dostarczonym z żaglem małym worku nylonowym. Brak jest szyby startowej, icków i pasów trymowych. Żagiel nie spełnia szczegółowych przepisów klasy DN.

Regatowe żagle bojerowe dostępne są w kilku wersjach stosowanych odpowiednio do warunków lodowych i ciężaru zawodnika. Dużo technicznych informacji jest przedstawionych na stronach internetowych żaglowni. Podane są tam zasady doboru żagla a także parametry związane z głębokością żagli i listwami.

Tags:

Comments are closed.